Paco Chorobo urodził się w Ubedzie – małym mieście w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Jest przedstawicielem nowego pokolenia lutników., Jego znakomity warsztat błyskawicznym tempie zyskało powszechne uznanie.
Paco jest inżynierem ds. telematyki, jak również profesjonalnym kompozytorem i gitarzystą flamenco, czemu zawdzięcza szerokie horyzonty muzyczne i rzemieślnicze oraz umiejętności rzadko spotykane w starej szkole. Dzięki posiadanym kompetencjom jest w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom gitarzystów, wykonując instrumenty na zamówienie, spersonalizowane tak pod względem dźwięku i wygody, jak i estetyki.
Jako dziecko znalazł porzuconą na śmietniku gitarę. Była w kiepskim stanie, ale wciąż dało się na niej grać, dlatego Paco zdecydował się ją naprawić. A był to zaledwie początek przygody z tym instrumentem. Wiele lat później Paco zaczął kształcić się jako gitarzysta klasyczny. Po ukończeniu stopnia podstawowego, wybrał gitarę flamenco, posiadłszy uprzednio solidne podstawy muzyczne oraz doświadczenie w występowaniu na żywo wespół z takimi instrumentami jak gitara elektryczna i basowa.
Z powyższych powodów Paco był doskonale obeznany ze światem gitary już przed rozpoczęciem swojej przygody z lutnictwem. Co ważne, doskonale rozumiał wygodę, jaką daje posiadanie profesjonalnego instrumentu. Niezwykłe umiejętności manualne, w szczególności praca w drewnie, niczym nieograniczona kreatywność oraz potrzeba wyrażenia siebie poprzez sztukę stanowią główne przyczyny, dla której Paco postrzega lutnictwo jako pracę, do której został stworzony.
Zanim stał się praktykującym lutnikiem, Paco pilnie przygotowywał się do wykonywania tego rzemiosła. Ponad trzy lata czytał i studiował wszystko, co było związane z konstrukcją gitary: historię instrumentu, metody konstrukcyjne, architekturę dźwięku, wykończenia, chemię, botanikę, fizykę dźwięku… Jednocześnie rozpoczął prace nad zaprojektowaniem własnego modelu gitary, przenosząc rysunki z programu CAD na wzory z drewna, formy i narzędzia, niezbędne do skonstruowania instrumentu.
Pomimo korzystania ze wszystkich aktualnie dostępnych technologii, prace Paco cechuje silny wpływ metody konstrukcyjnej tradycyjnej dla Półwyspu Iberyjskiego. Z całą pewnością wywodzi się on ze szkoły wielkich mistrzów, tj. triady Torres-Hauser-Romanillos po stronie gitarzystów klasycznych oraz Ramírez-Santos Hernández-Esteso po stronie wirtuozów flamenco. Paco przyswoił sobie narzędzia oraz wiedzę dotyczącą drewna podczas kursu przeprowadzonego przez Rafaela Lópeza. Po jego ukończeniu naukę kontynuował sam. Wtedy to, w celu pogłębienia posiadanej wiedzy, zaczął studiować style i techniki zagranicznych lutników, takich jak Robert O’Brien ze Stanów Zjednoczonych. Od O’Briena zaczerpnął wiele technik, które następnie zaadaptował na potrzeby metody hiszpańskiej.
Innym wydarzeniem, istotnym z punktu widzenia ścieżki zawodowej Paco, jest jego 5-letni pobyt Grenadzie. W tym najważniejszym w skali ogólnoświatowej ośrodkiem produkcji instrumentów gitarowych znajduje się wiele warsztatów najlepszych lutników. Dzięki temu Paco udało się nawiązać kontakt z takimi mistrzami jak Ana Espinosa, Renee Barslaag, Rafael Moreno, José Fernández czy Juan Labella… „Pomimo, że żaden z nich nie był moim formalnym nauczycielem, wiele się od nich nauczyłem. Dzięki ich pomocy udało mi się zdobyć najwyższej klasy drewno, odwiedzić warsztaty, a rady, które otrzymałem, okazały się na wagę złota”.
Niezależnie od powyższego, Paco jest przede wszystkim lutnikiem-samoukiem?, który samodzielnie rozwinął swój własny, wyjątkowy styl. Uznaje się go za twórcę bez uprzedzeń, znanego z tego, że dopasowuje każdy element instrumentu do wymagań gitarzysty. Oprócz tradycyjnego drewna, takiego jak palisander czy cyprys, do budowy gitary używał również drewna bubinga, palo coralu, pau ferro, cocobolo, madagaskaru, a także narzędzi ręcznych, urządzeń stworzonych przez siebie samego, oprogramowania CAD, technologii cięcia laserem i in. Paco wzbogacił technikę budowania gitary klasycznej o materiały niekonwencjonalne, uchowiec, złoto czy włókno węglowe. Wszystko to sprawia, że jedynym ograniczeniem w budowaniu instrumentu staje się wyobraźnia Paco.
Oprócz budowania gitar, Paco zajmuje się również lakiernictwem. Dzięki temu jest w stanie zaoferować szeroką gamę wykończeń, takich jak szelak, lakier wodny, katalizowany, czy hybrydowy, łącząc tym samym konieczność ochrony nowoczesnych wykończeń z tradycyjną estetyką lakierniczą.
Jego pasja i szacunek dla budowanych gitar, postawa i otwarty umysł w połączeniu z chęcią podjęcia wyzwań związanych z oczekiwaniami klientów oraz wytrwałość w przekraczaniu własnych granic stanowią klucz do sukcesu działalności Paco.